Mega Suşi

Japon restoran 20 cm çapında 6kg.lık dünyanın en büyük suşi porsiyanlarını servis ediyor.Anjo şehrindeki Umewaka restoranı, Japonyanın ünlü yiyeceği, normalde lokmalık olan suşileri bu dev ebatlarda yapıyor.Tiryakilerinin bildiği futomaki sarmadan, nigri suşiye kadar herşey mega boyda yapılıyor.

Özellikle “Cömert Sarma” isimli futomaki sarması, 2 metrelik tatlı yosuna sarılmış,  balık ve deniz mahsüllerinden, pirinç, sebze 24 lezzetli malzeme barındırıyor.Nerdeyse 6 kg bulan sarma, 20-25 cm çapa ulaşıyor ve en az 2 gün önceden sipariş vermeniz gerekiyor.

Tabi tahmin edebileceğiniz gibi böyle bir lezzet ucuza çıkmıyor.Bu yavrulardan birini yiyebilmek içi ¥15,000 -360 TL- gözden çıkarmanız gerekiyor.Gerçi onlara göre pahalı olabilir ama bizim sosyete uzak doğu restoranlarımızın yanında ucuz bile kalıyor !

Eğer daha ziyade suşi nigri taraftarıysanız onu da bulabilirsiniz.40 tane normal nishi-zushi ebatında olan dev nigri, Ikura, Tamago, Maguro, ahtapot barındırıyor.

Ama yine de ben normal boyutlardan vazgeçmem diyenler için, dev porsiyonların yanında müesseseden kibrit kutusu ebatlarında mini suşi tabağıda geliyor.

Bir Cevap Yazın